Bezpieczeństwo IT, Blog, Porady

Jak stworzyć bezpieczne hasło, które łatwo zapamiętasz? 3 sprawdzone sposoby na bezpieczne hasło

jak stworzyc bezpieczne haslo latwe do zapamietania - outsourcing it obsluga informatyczna czestochowa slask

Bezpieczne hasło kojarzy Ci się z ciągiem losowych znaków, które trudno zapamiętać? W tym wpisie odczarowujemy ten temat. Podpowiemy Ci dzisiaj, jak stworzyć bezpieczne hasło, łatwe do zapamiętania.

Spis treści:

  1. Dlaczego hasła są takie ważne?
  2. Czy bezpieczne hasło wystarczy?
  3. Jak stworzyć bezpieczne hasło?
  4. Jak stworzyć bezpieczne hasło, które łatwo zapamiętasz?

O co w ogóle chodzi z tymi hasłami?

Wyobraź sobie, że Twoja najbardziej nielubiana wścibska sąsiadka nagle dostaje klucz do Twojego mieszkania. Widzisz, jak gorączkowo przegląda wszystkie szuflady, żądna najświeższych ploteczek?

Zapewne nie chciałbyś tego doświadczyć i w życiu byś jej nie powierzył tego klucza.

W przypadku komputerów, poczty e-mail i danych takim kluczem jest hasło. To właśnie hasło chroni Twoje prywatne szuflady (czyli dane na komputerze, w mailu, w komunikatorach) przed dostępem hakerów – takich złośliwych sąsiadek w internecie.

Różnica jest tylko taka, że kiedy sąsiadka-plotkara pozna Twoje tajemnice, omówi je z całym blokiem i po miesiącu zapomni. Haker natomiast może Ci narobić sporo problemów: okraść Cię z oszczędności, zablokować dostęp do Twoich plików i zażądać okupu (ransomware) lub podszyć się pod Ciebie i wziąć na Ciebie chwilówkę. A to i tak tylko część ich repertuaru, bo scenariusze bywają bardzo różne.

Większości szkód wyrządzonych przez internetowych przestępców nie da się naprawić.

Możesz jednak uniknąć wielu negatywnych konsekwencji – wystarczy, że zadbasz o odpowiednie, bezpieczne hasło. A w zasadzie – hasła, bo do każdego serwisu powinieneś mieć inne.

Czy bezpieczne hasło wystarczy?

Nie. Bezpieczne hasło najlepiej działa w duecie z uwierzytelnianiem dwuskładnikowym – czyli logowaniem wymagającym hasła i kodu zabezpieczającego. W takiej sytuacji nawet jeśli ktoś niepowołany wykradnie Twoje hasło, i tak się nie zaloguje – bo nie będzie mieć tego kodu.

Do tematu uwierzytelniania dwuetapowego jeszcze wrócimy – dziś zostawimy Cię tylko z myślą, że najlepiej się sprawdza klucz sprzętowy w formie urządzenia (podobnego nieco do pendrive’a). Kody SMS? Zawsze to lepsze niż nic, ale je też się da wykraść.

Jak stworzyć bezpieczne hasło? Najważniejsze wskazówki

  1. Używaj różnych haseł do różnych serwisów.
  2. Używaj długich, silnych haseł (12-15 znaków, wielkie i małe litery, znaki specjalne w środku, cyfry). Najłatwiej złamać hasła składające się z konkretnego jednego wyrazu, np. pieseczek i kombinacji cyfr w stylu 12345.
  3. Unikaj popularnych kombinacji: haslo, password, 12345, a także rzeczy, których można znaleźć w Twoich social mediach – np. imienia Twojego psa, daty ślubu.
  4. Korzystaj z menadżera haseł. Nie, żółta karteczka post-it na monitorze to nie jest bezpieczny menadżer haseł. 😉
  5. Używaj uwierzytelniania dwuetapowego.

I pamiętaj, że szczególnie ważne jest hasło do Twojej poczty e-mail. To pierwsza osłona – i dlatego hasło do poczty e-mail warto regularnie zmieniać.

I teraz przechodzimy do tego, co interesuje Cię najbardziej.

Jak stworzyć bezpieczne hasło, które łatwo zapamiętasz?

Wiemy, że długie i trudne ciągi znaków w roli hasła to zmora pracowników. Informatycy wymagają, a zespół cierpi. Ale nie bez powodu tak się na tym skupiamy. To wciąż jedna z lepszych metod, by ochronić firmę przed wyciekiem danych. Wyciekiem, którego można było uniknąć.

Na szczęście mamy 3 sprawdzone sposoby, jak stworzyć bezpieczne, długie hasło, które łatwo zapamiętasz.

1. Stwórz zdanie

  • Wymyśl zdanie – najlepiej takie na co najmniej 12 wyrazów, które łatwo będzie Ci zapamiętać. Na przykład: W ITLevel najlepiej dbamy o bezpieczeństwo IT i RODO w Twojej firmie.
  • Spisz pierwsze litery z wyrazów w tym zdaniu: W ITLevel najlepiej dbamy o bezpieczeństwo IT i RODO w Twojej firmie = windobiirwtf
  • Zamień wybrane małe litery na wielkie: WIndobIiRwTf
  • Zamień wybrane litery na cyfry: podobne do nich lub losowe: W1ndo6liRw7f
  • Zamień wybrane litery na znaki specjalne lub po prostu dodaj znaki specjalne: W1ndo6liRw7f&
  • Brawo! Właśnie stworzyłeś swoje pierwsze bezpieczne hasło!

2. Połącz 3 losowe słowa

Zgodnie ze wskazówkami od National Cyber Security Centre najlepiej jest stworzyć hasło z 3 przypadkowych słów, np. owocrybaniebo. Ważne, żeby to były naprawdę przypadkowe słowa, które przestępcom trudno będzie odgadnąć.

Unikaj używania najpopularniejszych słów i kombinacji takich jak haslohaslo, password, 12345.

Dodaj cyfry i znaki specjalne, i masz swoje bezpieczne hasło – łatwiejsze do zapamiętania niż losowy ciąg znaków.

3. Wygeneruj gotowe hasło

Jak wygenerować hasło? Na przykład za pomocą menadżera haseł. Taką funkcję ma polecany przez nas KeePass. Menadżer haseł tworzy losowy ciąg liter, cyfr i znaków, i automatycznie go zapamiętuje. Ty już nie musisz!

To świetna metoda, jeśli chcesz sobie maksymalnie ułatwić życie.

Jak Ci się podobają nasze sposoby na bezpieczne hasło, które łatwo zapamiętać? Z którego ze sposobów skorzystasz?

Potrzebujesz pomocy informatyka? Obsługi informatycznej dla Twojej firmy? Skontaktuj się z nami i daj znać, jak możemy Ci pomóc!