Blog, Obsługa informatyczna

Migracja poczty w Twojej firmie krok po kroku. Jak przenieść pocztę na nowy serwer? Wszystko, co chcesz wiedzieć o migracji firmowej poczty e-mail

migracja poczty i plików do chmury - wszystko, co chcesz o niej wiedzieć - ITLevel informatyk outsourcing IT Częstochowa

Zmieniasz hosting? Chcesz korzystać z firmowej poczty w innym narzędziu, niż do tej pory? Pomożemy Ci! A w tym artykule doradzimy, jak się przygotować do migracji poczty w Twojej firmie. Dowiesz się, na co zwrócić uwagę, dlaczego warto przeprowadzić migrację poczty i co możesz zrobić, żeby przebiegła prawidłowo.

Spis treści:

  1. Rodzaje migracji poczty
  2. Korzyści z migracji poczty
  3. Migracja poczty krok po kroku
  4. Co zrobić po migracji poczty?
  5. Narzędzia do migracji poczty
  6. Podsumowanie

Rozumiemy, że w sytuacji, w której większość Twojej pracy odbywa się online, migracja poczty np. do Microsoft 365 (kiedyś Office 365) może być stresującym doświadczeniem. Właśnie dlatego warto powierzyć ten proces sprawdzonej firmie informatycznej, która ma doświadczenie w przeprowadzaniu takiej migracji. Dzięki temu zyskasz pewność, że Twoja poczta będzie działać prawidłowo, a Twoje maile będą docierać do klientów i pracowników.

Chcesz przeprowadzić migrację poczty? Skontaktuj się z nami!

W migracji poczty pomagamy firmom z całej Polski, ponieważ jesteśmy w stanie przeprowadzić ten proces także zdalnie.

Rodzaje migracji poczty

Przed przeprowadzeniem migracji poczty warto zastanowić się, jaki rodzaj migracji będzie dla Twojej firmy najlepszy. Wyróżniamy kilka rodzajów migracji poczty, w tym: migrację między platformami, migrację wewnętrzną oraz migrację do chmury.

Migracja między platformami

To np. migracja poczty do Microsoft 365, którą wykonujemy najczęściej. Migracja między platformami polega na przeniesieniu danych z jednej platformy pocztowej na drugą. Jest to najczęściej wybierana opcja przez firmy, które chcą zmienić dostawcę usług pocztowych. Migracja ta może być realizowana za pomocą narzędzi dostarczanych przez nowego dostawcę lub za pomocą narzędzi firm trzecich.

W ramach migracji między platformami możemy przenieść Twoją firmą pocztę np. z Google Workspace do Microsoft 365.

Migracja wewnętrzna

Migracja wewnętrzna polega na przeniesieniu danych pomiędzy różnymi serwerami w obrębie jednej organizacji. Jest to często stosowane rozwiązanie w przypadku fuzji lub przejęć firm, gdzie konieczne jest połączenie dwóch systemów pocztowych. W takim przypadku ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa i integralności danych podczas procesu migracji.

W ramach migracji wewnętrznej możemy przenieść firmową pocztę z Twoich serwerów na wspólne serwery z nowym przedsiębiorstwem.

Migracja poczty do chmury

Migracja do chmury to przeniesienie danych do usługi, która umożliwia wygodny dostęp do poczty i plików z dowolnego miejsca na świecie. Ten rodzaj migracji wspiera pracę zdalną i zwiększa elastyczność w organizacji pracy.

W ramach migracji do chmury możemy przenieść Twoją firmową pocztę z fizycznych serwerów np. do chmury Microsoft.

Migracja danych firmowych do chmury

W ramach tej usługi przenosimy Twoje pliki do usługi One Drive, dzięki czemu masz wygodny dostęp do nich z dowolnego miejsca. Ten rodzaj migracji również ułatwia pracę zdalną.

Migracja poczty do chmury – co warto wiedzieć?

Jedna z najważniejszych kwestii to bezpieczeństwo. Dlatego przed wyborem usługi chmurowej warto dokładnie przeanalizować ofertę dostawcy i upewnić się, że spełnia on wszystkie wymagania dotyczące bezpieczeństwa.

Mamy tu na myśli przede wszystkim szyfrowanie danych. Dostawca usług powinien zapewnić odpowiednie mechanizmy szyfrowania, które chronią Twoje firmowe dane przed nieuprawnionym dostępem. Ważne jest również regularne tworzenie kopii zapasowych danych oraz ich przechowywanie na różnych serwerach – żeby uniknąć utraty danych w wyniku awarii (czyli np. tego, co wydarzyło się z danymi niektórych klientów OVH w wyniku pożarów ich serwerowni).

Warto również pamiętać o tym, że bezpieczeństwo w chmurze to nie tylko kwestia techniczna, ale także ludzka. Dlatego zadbaj też o przeszkolenie pracowników firmy w zakresie korzystania z usług chmurowych oraz przestrzeganie polityki bezpieczeństwa ustalonej przez dostawcę usługi. Tylko w ten sposób zyskujesz pewność, że dobrze przygotowałeś się do przeniesienia poczty do chmury.

Dlaczego warto przeprowadzić migrację poczty w Twojej firmie?

Migracja poczty może wydawać się skomplikowanym zadaniem. Warto jednak ją przeprowadzić, ponieważ przeniesienie poczty do nowego narzędzia przynosi Tobie, Twojej firmie i zespołowi wiele korzyści.

Większa efektywność i szybkość pracy

Pierwszą i najważniejszą korzyścią jest poprawa produktywności Twojego zespołu. Nowoczesne systemy pocztowe oferują szereg narzędzi, które ułatwiają zarządzanie korespondencją oraz umożliwiają szybsze i bardziej efektywne jej przetwarzanie. Dzięki temu pracownicy mogą skupić się na innych zadaniach, a to wpływa pozytywnie na ogólną wydajność firmy. Słowem, zamiast spędzać długie godziny na zajmowaniu się mailami, mogą zająć się tym, co faktycznie przynosi Twojej firmie zysk i rozwój. Łatwy i szybki dostęp do maili ułatwia wymianę informacji, pozwala na szybsze podejmowanie decyzji oraz lepszą koordynację działań w firmie.

Oszczędność czasu i pieniędzy

Kolejną korzyścią jest oszczędność czasu i pieniędzy. Przeprowadzenie migracji poczty pozwala na uniknięcie kosztów związanych z utrzymaniem starego systemu pocztowego oraz zmniejsza ryzyko awarii i utraty danych. Ponadto nowoczesne narzędzia pocztowe oferują elastyczne modele licencjonowania, co pozwala na dopasowanie kosztów do rzeczywistych potrzeb firmy.

Poprawa bezpieczeństwa danych 

Migracja poczty do sprawdzonego narzędzia pozwoli Ci zabezpieczyć dane, konta pocztowe przed atakami hakerów oraz wirusami. Pomoże Ci także uniknąć utraty danych w wyniku awarii systemu lub ludzkiego błędu. Nowoczesne narzędzia umożliwiają skonfigurowanie regularnych backupów, które można przywrócić łatwo i szybko w razie potrzeby.

Możliwość wprowadzenia dodatkowych usprawnień

Dzięki migracji poczty do nowego narzędzia możesz łatwo wdrożyć automatyzację wielu procesów związanych z przetwarzaniem poczty e-mail. A to oznacza, że oddajesz automatyzacji zadania, które do tej pory wykonywałeś Ty lub Twoi pracownicy.  Nowoczesne narzędzia pozwalają usprawnić sortowanie i archiwizowanie wiadomości. W ten sposób zwiększasz swoje możliwości i jeszcze bardziej usprawniasz działanie firmy.

Migracja poczty krok po kroku

Przygotowanie do migracji poczty

Zaczynamy od ustalenia szczegółów naszej współpracy i dokładnej analizy obecnej infrastruktury pocztowej (w tym liczby kont e-mailowych, rozmiaru skrzynek pocztowych oraz ilości przechowywanych wiadomości). Następnie wybieramy odpowiednie narzędzia i dostawcę usług, który będzie w stanie zapewnić bezpieczną i efektywną migrację.  Przygotowujemy się również do zabezpieczenia ważnych danych, takich jak kontakty czy kalendarze.

Dbamy również o to, żeby zapewnić odpowiednią ilość miejsca na nowym serwerze.

Na tym etapie informujemy zespół o planowanych zmianach. W razie potrzeby planujemy także szkolenia z obsługi nowego systemu.

Na tym etapie też prosimy o dostępy do obecnych i nowych narzędzi – to niezbędne, żeby przeprowadzić skuteczną migrację. Jeśli korzystasz z weryfikacji dwuetapowej i na Twój telefon przychodzą kody autoryzujące, daj nam o tym znać na tym etapie – to bardzo ważny czynnik, który ma wpływ na tempo migracji.

Konfiguracja nowego serwera pocztowego

Podczas konfiguracji nowego serwera pocztowego warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów. Przede wszystkim ustawiamy  odpowiednie parametry serwera, takie jak DNS-y, adres IP, nazwa domeny czy porty SMTP i IMAP. Ważne jest również skonfigurowanie certyfikatu SSL, który zapewni bezpieczne połączenie między klientem a serwerem.

Testowanie nowego serwera pocztowego

Po skonfigurowaniu nowego serwera pocztowego testujemy jego działanie. Dzięki temu mamy pewność, że wszystko działa poprawnie i możemy przejść do kolejnego etapu – przenoszenia poczty na nowy serwer.

Podczas testowania nowego serwera pocztowego sprawdzamy, czy wszystkie konta użytkowników zostały poprawnie przeniesione i czy są one dostępne na nowym serwerze. Upewniamy się również, czy wiadomości e-mail są wysyłane i odbierane bez problemów oraz czy filtry antyspamowe i antywirusowe działają prawidłowo. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek problemów rozwiązujemy je przed przeniesieniem całej poczty na nowy serwer.

Przenoszenie poczty na nowy serwer

Przenoszenie poczty na nowy serwer to kluczowy etap w procesie migracji. Przed przystąpieniem do przenoszenia warto dokładnie przeanalizować, jakie konto e-mail chcemy przenieść oraz jakie foldery i wiadomości są dla nas najważniejsze. Warto również pamiętać o tym, że niektóre programy pocztowe mogą wymagać dodatkowej konfiguracji przed rozpoczęciem przenoszenia.

Pamiętaj, że w przypadku większych skrzynek pocztowych proces migracji poczty może potrwać kilka godzin lub nawet kilka dni.

Po zakończeniu procesu przenoszenia jeszcze raz dokładnie sprawdzamy, czy wszystkie wiadomości zostały poprawnie przeniesione oraz czy ustawienia konta e-mail są takie same jak wcześniej. Jeśli pojawią się problemy, rozwiązujemy je jak najszybciej, żeby umożliwić Ci korzystanie z poczty w nowym narzędziu.

Weryfikacja poprawności przeniesienia poczty

Weryfikacja poprawności przeniesienia poczty to kluczowy etap w procesie migracji. Po zakończeniu przenoszenia poczty na nowy serwer, jeszcze raz dokładnie sprawdzamy, czy wszystkie wiadomości zostały poprawnie przetransferowane.

Upewniamy się także, czy wszystkie foldery i katalogi zostały poprawnie przeniesione, czy adresaci otrzymują wiadomości wysłane z nowego serwera oraz czy odpowiedzi na wiadomości są dostarczane na właściwe konto.

Jeśli po wykonaniu tych wszystkich czynności Twoja firmowa poczta działa – możemy uznać, że proces migracji został zakończony. Pamiętaj jednak, że w razie potrzeby możesz liczyć na nasze powdrożeniowe wsparcie.

Co zrobić po migracji poczty – jak utrzymać jej wydajność i bezpieczeństwo?

Jest kilka kwestii, o które warto zadbać.

Backup poczty

Po przeprowadzeniu migracji poczty, ważne jest, aby utrzymać jej wydajność i bezpieczeństwo. Tutaj przede wszystkim warto skonfigurować i stworzyć kopie zapasowe. Dzięki temu w przypadku awarii lub ataku hakerskiego, będzie można szybko przywrócić utracone dane.

Regularna aktualizacja oprogramowania

Kolejna ważna kwestia, to aktualizowanie oprogramowania. Tylko wtedy masz pewność, że Twoja firmowa poczta jest dobrze zabezpieczona.

Stosowanie silnych haseł

Poczta e-mail to dość częsty obiekt zainteresowania hakerów. Właśnie dlatego warto zwrócić uwagę na to, żeby stosować bezpieczne, silne hasła dostępu do konta i regularnie je zmieniać.

O tym, jak tworzyć bezpieczne i silne hasła, przeczytasz tutaj: Jak stworzyć bezpieczne hasło, które łatwo zapamiętasz?

Regularne porządkowanie poczty

Aby utrzymać wydajność poczty po migracji, warto regularnie usuwać niepotrzebne wiadomości oraz pliki załączników. Jeśli nie chcesz robić tego ręcznie, możemy dla Ciebie skonfigurować automatyczną archiwizację maili – dzięki temu starsze wiadomości będą same trafiać do archiwum (w którym zawsze łatwo je znajdziesz).

Jakie narzędzia mogą pomóc w migracji poczty?

Wybór odpowiedniego narzędzia do przeniesienia poczty jest kluczowy dla sukcesu migracji. Istnieje wiele różnych narzędzi, które mogą pomóc w przeniesieniu poczty na nowy serwer.

Migrator for Exchange

My w migracji poczty najczęściej stosujemy Migrator for Exchange, który oferuje zaawansowane funkcje migracyjne. Świetnie się sprawdza w przypadku większych migracji, z większą liczbą kont do przeniesienia.

Microsoft Outlook

Jednym z najpopularniejszych narzędzi jest program Outlook, który umożliwia eksportowanie i importowanie plików PST.  W przypadku mniejszych firm to wystarczające narzędzie do migracji poczty.

Office 365 Migration

Kolejnym narzędziem wartym uwagi jest CodeTwo Office 365 Migration. Jest to aplikacja przeznaczona dla firm, które chcą przeprowadzić migrację poczty Exchange do usługi Office 365. Narzędzie to pozwala na przeniesienie wszystkich danych z jednego serwera na drugi w sposób szybki i bezpieczny.

Google Workspace Migration for Microsoft Outlook

Innym narzędziem, które warto rozważyć podczas migracji poczty, jest Google Workspace Migration for Microsoft Outlook. Jest to aplikacja stworzona przez Google, która pozwala na przeniesienie danych z programu Microsoft Outlook do usługi Gmail. Narzędzie to umożliwia również przeniesienie kalendarzy oraz kontaktów.

Podsumowanie

Podsumowując, migracja poczty w firmie to wymagający proces. Warto go jednak przeprowadzić ze względu na korzyści, jakie przynosi Twojej firmie: większą efektywność, sprawniejszą wymianę informacji i oszczędności. Migracja poczty wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia, dlatego warto powierzyć ją sprawdzonej firmie IT. Dzięki temu masz pewność, że przeniesienie skrzynek zostanie przeprowadzone prawidłowo i szybko.

Potrzebujesz migracji swojej firmowej poczty e-mail?

Pomożemy Ci w tym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *